اینکه مردم را از پای تلگرام به تماشای تلویزیون بکشانیم یعنی موفقیت
جوان آنلاین» اینکه مردم را از پای تلگرام به تماشای تلویزیون بکشانیم یعنی موفقیت
جوان آنلاین - 35 روز پیش

محمدصادق عابدینی

فصل دوم برنامه تلویزیونی «هزارداستان» این شبها از شبکه نسیم در حال پخش است؛ برنامهای که سری اول آن در ماه رمضان روی آنتن رفت و با استقبال خوبی که از آن شد، مدیران تلویزیون را بر آن داشت تا سری دوم آن نیز ساخته شود. «هزار داستان» در فصل دوم به یکی از پر بینندهترین و پربحثترین برنامههای تلویزیونی تبدیل شدهاست. جواد فرحانی، تهیهکننده «هزارداستان» که سابقه تهیهکنندگی «خندوانه» را نیز دارد، در گفت و گو با «جوان» درباره «هزار داستان» بیشتر توضیح میدهد.

این شبها درباره «هزار داستان» و مهمانهایش زیاد صحبت میشود، فکر میکردید در فصل دوم به این موفقیت برسید؟

توکل برخدا، کاری که برای مردم ساختهشده و کرم خودشان را در آن میبینند، قطعاً هم باید بیننده داشتهباشد. البته ما گول موفقیت فصل اول را نخوردیم و در این مدت به سوژهیابی رفتیم و سعی کردیم از هنرمندان و چهرههای محبوب برای حضور در برنامه دعوت کنیم.

گفته میشود «هزار داستان» خیلی شبیه «ماه عسل» است، این موضوع را قبول دارید؟

ماه عسل برنامه خیلی موفقی است و شاید در یکسری از نکتهها به این برنامه شبیه باشیم، ولی در بسیاری از زمینهها اصلاً شباهتی با این برنامه نداریم.

چه نکته هایی؟

هیچ وقت افرادی مانند استاد نصیریان، محمدرضا شهیدیفر یا خداداد عزیزی در ماه عسل حضور نداشتهو اجرا نکردهاند، در حالی که بسیاری از این افراد و دیگر چهرههای هنرمند به این برنامه آمدند و اگر مهندسی معکوس کنیم میبینیم قطعاً شباهتی میان ما و «ماه عسل» وجود ندارد.

خب از شباهتهایی که دارید، دعوت از مردمی است که زندگیشان داستان عجیبی دارد، درست مثل «ماه عسل» و آن شخص مینشیند و داستانش را بیان میکند!

نکته مهم این است که همه تاکشوهایی که مردم را دعوت میکنند، تقریباً همین ساختار را دارند، اگر اینطور نگاه کنیم، «ماه عسل» هم شبیه تاکشو «اپرا وینفری» است. «اپرا وینفری» هم مردمی را به برنامهاش دعوت میکند که در زندگی سختیهایی را متحمل شده اند و در آن برنامه هم خبری از سلبریتیها نیست. البته که ماهعسل برنامه خوبی است و ما هم جزو طرفدارانش هستیم، اما مشابه آن در شبکههای تلویزیونی خیلی زیاد است.

«هزارداستان» چه ویژگیهایی دارد که آن را از دیگر برنامهها از جمله «ماهعسل» متمایز میکند؟

ماه عسل مهمان را به استودیو دعوت میکند و در آنجا صحبت میکنند، اما ما به شهرستانهای مختلف میرویم و به محلههایی که مهمانهایمان در آن زندگی کردهاند، سر زدهایم و مستندشان را ساختهایم. در ضمن وقتی کسی را به برنامه دعوت میکنیم، چهرهای محبوب که هنرمند است یا ورزشکار را روبهروی وی قرار میدهیم و برای وی شأن و ارزش قائل میشویم. همین موضوع باعث میشود که امید در دل آنها به وجود آید.

قبول دارید از این دست برنامهها در صداوسیما زیاد شده!

بله. همین الان هم برنامهای مشابه «هزار داستان» راه افتاده است. خانم کوثری که در برنامه ما حضور داشتند، هم اکنون در شبکه 5سیما، برنامه مشابهی دارند و با زنان موفق صحبت میکنند، اما ما در «هزار داستان» تلاش کردهایم بگوییم تلویزیون فقط برای تهران نیست، ما بیش از 80 میلیون جمعیت داریم که در 31 استان کشور زندگی میکنند. ما به جای اینکه خودمان را در تهران محدود کنیم، سراغ سوژهها در سراسر کشور رفتهایم. مردم اقصی نقاط کشور وقتی خودشان را در قاب تلویزیون ببینند، خوشحال میشوند و امید در دلشان به وجود میآید.

چقدر برای سوژهیابی وقت گذاشتهاید؟

ما یک تیم برای سوژهیابی داریم و هر سوژهای که پیشنهاد میشود، فؤاد صفاریانپور، کارگردان برنامه، خودش با آنها صحبت میکند، احتمالاً به زودی نیز فراخوان سوژهیابی برای افرادی که فکر میکنند قصه زندگیشان دارای نکته مفیدی برای مردم است، منتشر میکنیم. به نظرم تصویری که رسانه ملی از زندگی مردم نشان میدهد با آنچه واقعاً در زندگیشان میگذرد، فاصله دارد. ما باید این فاصله را از بین برداریم و مردم با تلویزیون احساس همدلی کنند.

چطور این فاصله برداشته میشود؟

تا کی قرار است برنامههای تلویزیونی از بازیگران و ورزشکاران دعوت کنند که از زندگیشان بگویند؟ مگر زندگی آنها چه چیز جذابی دارد؟ ما در «هزار داستان» وقتی یک چهره را دعوت میکنیم، مثلاً استاد نصیریان، قرار نیست وی در برنامه از خودش بگوید، بلکه قرار است به داستان مردم گوش کند.

به موفقیت برنامه امید دارید؟

تلویزیون ثابت کردهاست هر وقت برنامه خوب بسازد، مردم آن را میبینند، چه کسی است بگوید «پایتخت» را ندیده یا سریال«صاحبدلان» را تماشا نکرده یا کار«مدار صفر درجه» کار حسن فتحی را دنبال نکرده است؟ حسن فتحی وقتی مخاطبش را میشناسد، میرود «شهرزاد» را میسازد و در آنجا هم مخاطب خودش را پیدا میکند. ما هم تلاش داریم کار خوب بسازیم. الان تیم کاری ما نزدیک به 60 نفر است، در حالی که در همین تلویزیون برنامههایی وجود دارد که پنج یا شش نفره ساخته میشود وهر روز هم دو، سه قسمت ضبط میکنند، ولی ما هر روز حداقل هشت ساعت برای هر قسمت وقت میگذاریم و برای کاری که میخواهیم به مردم نشان دهیم، ارزش قائل میشویم. الان دیگر 30 سال پیش نیست که دو شبکه تلویزیونی داشته باشیم. مردم حق انتخابهای زیادی دارند، حتی اگر ماهواره هم نگاه نکنند، اینترنت وقتشان را پر میکند؛ در تلگرام هستند و خودشان را سرگرم میکنند. در این شرایط برنامهای موفق است که بتواند مردم را پای تلویزیون نگه دارد. «هزار داستان» اسپانسر ندارد و صداوسیما در این شرایط بد مالی با حمایت از ساخت برنامه، نشان دادهاست که به آن امید دارد.

به ساخت فصل سوم «هزار داستان» هم فکر کردهاید؟

بله. البته فعلاً 29 قسمت از فصل دوم پخش شده و 31 قسمت دیگر از آن باقی مانده است. صحبتهایی برای ساخت فصل سوم شدهاست و احتمالاً برای ماه رمضان سال آینده ساخته خواهد شد. کار ما به عنوان یک برنامه تلویزیونی قطعاً دچار عیب و نقصهایی است که بعضی از آنها را خودمان میدانیم. بسیاری از این ضعفها به مرور زمان برطرف میشود. الان «نود» نزدیک به 20 سال است که پخش میشود یا «ماه عسل» 15ساله شده، «خندوانه» هم پنج ساله است، این برنامهها که جزو بهترین تولیدات صداوسیما هستند به مرور به این موفقیت رسیدهاند.facebookgoogle-plustwittercloob
viberwhatsapptelegramline
نظرات کاربران
ارسال نظر
نام:  
ایمیل: